Projekt "Vzdělávání zástupců a zaměstnanců obcí I. typu 2018 – 21",
reg.č. CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_019/0010271 je spolufinancován z EU

Hostětín

Perex:

Hostětín úspěšně realizuje celou řadu ekologických projektů trvale udržitelného rozvoje, které využívají místních zdrojů, obnovitelných energetických surovin a užívání technologií šetrných k životnímu prostředí.

Obec zrealizovala místní kořenovou čistírnu odpadních vod, k přírodě šetrné veřejné osvětlení, většina domů je vytápěna obecní výtopnou na dřevní štěpku, na některých budovách jsou instalovány solární kolektory a jsou využívány tři fotovoltaické elektrárny. Místní produkci ovoce využívá moštárna a sušírna ovoce. 

Popis:

Obec Hostětín úspěšně a dlouhodobě realizuje celou řadu ekologických projektů. Dlouhodobě klade důraz na trvale udržitelný rozvoj s co největší šetrností k životnímu prostředí, využití místních zdrojů a obnovitelných energetických surovin. Na počátku v roce 1996 bylo vybudování kořenové čistírny odpadních vod, první na východní Moravě. Jejím základem je umělý mokřad s běžnými mokřadními rostlinami. Čištění vody probíhá díky bakteriím žijícím na kořenech rostlin. Zprovoznění ČOV otevřelo dlouholetou stavební uzávěru kvůli ochrannému pásmu vodárenské nádrže a umožnilo další rozvoj obce.

Na kořenovou čistírnu navázaly další projekty jako instalace solárních panelů na 9 domů, moštárnu a průčelí budovy Centra Veronika, které ohřívají vodu namísto elektrických bojlerů. Dále jsou postaveny na moštárně, u výtopny a jednom rodinném domě fotovoltaické elektrárny. Obecní výtopna na dřevní štěpku od roku 2000 vytápí téměř celou obec. Spaluje se v ní dřevěný odpad z okolních pil a lesů. Výtopna přispěla k výraznému snížení emisí škodlivých látek do ovzduší. Ekologicky významné je i šetrné veřejné osvětlení s využitím moderních plně cloněných svítidel s vysoce účinnými sodíkovými výbojkami. V obci funguje bio Hostětínská moštárna a sušírna ovoce, navazují na tradice bělokarpatského ovocnářství. Zpracovávají zde úrodu od sadařů z Bílých Karpat. Vzdělávací centrum Veronica sídlí v pasivním domě s přírodní zahradou. Jde o ukázku energeticky uvědomělého stavitelství. K vytápění spotřebuje až 10x méně energie než běžný dům. V rámci ZO ČSOP Centrum Veronika představuje všechny modelové projekty v obci ročně tisícům návštěvníkům. Modelové projekty jsou představovány také formou virtuální prohlídky. Cílem je mimo jiné, aby se realizované ekologické projekty staly inspirativními při rozvoji infrastruktury venkova nezávisle na velikosti obce, která je chce realizovat.

Naučná stezka obcí Po zelené Hostětínem provede zájemce přímo po realizovaných projektech v obci.

Obec v roce 2007 získala ocenění Cena Energy Globe 2007, dále Climate Star 2012.

Hostětín leží ve Zlínském kraji v okrese Uherské Hradiště. Leží na úpatí hraničního hřebene Bílých Karpat. Žije zde 215 obyvatel. Rozloha obce je 3,64 km


Chcete vědět více?
Objevte detailně zpracované příklady dobré praxe v dalších materiálech jako jsou příručky příkladů dobré praxe, e-learning, databáze dobré praxe apod.
Kontakt:
MgA. Daniel Šenkeřík - starosta, tel. 572 641 216, e-mail: obec@hostetin.cz

Webové stránky obce:
www.hostetin.cz


Hostětín

Kořenová čistírna odpadních vod

Kořenová čistírna odpadních vod 2

solární kolektory na střeše moštárny

Obecní výtopna na dřevní štěpku

materiál do výtopny

Pasivní dům a ekologické centrum Veronica

Moštárna

sušírna ovoce